Řekli jsme si: “Budeme hrát rugby.” Tak hrajeme a bavíme se.

Pro mne, jako kondičního trenéra, jsou v období zimní přípravy dva pomyslné vrcholy. Jedním je zimní soustředění a tím druhým jsou fyzické testy na konci přípravy.

S ohledem na mnoha faktorů se rozhodlo, že soustředění bude třídenní a proběhne v Českých Budějovicích, aby co nejvíce hráčů mělo šanci se zúčastnit. Datum jsme si stanovili na 15. – 17. února 2013.

V pátek jsme se sešli v počtu Sněhurky a sedmi trpaslíků na dopolední běhání v parku Stromovka. Po rozběhu a následném tréninku jsme se vrhli na trénování přihrávek. Po chvilce v nás převládla chuť si zahrát touch. Upravili jsme pravidla a trochu hru zrychlili. Za sebe můžu říct, že „sparťanská“ úprava nás bavila a hru jsme si užili.

Na odpoledne byla domluvená hala Jihočeské univerzity. Využili jsme nově vyrobených překážek a zahopsali si. Ukázalo se, že mnoha lidem dělá problém samotný skok a práce s rukama. Nešlo jinak než prokládat lehkým posilováním 😉 trošku jsme si zaskládali, ale přeci jenom práce s míčem a přihrávky nás baví víc. Přistoupili jsme ke hře na čísla, což se ze začátku jevilo jako docela velký problém 😀 Nakonec, ale opět tělocvičnu ovládl touch. Byla rychlá, živá hra. Paráda!

Sobota měla být a doufám že byla, ze všech dnů nejnáročnější. Na dopoledne jsme měli domluvené dvě tělocvičny. Jednu klasickou, kde jsme se věnovali přihrávkám, změnám směru, hledání soupeře a hře na čísla. A druhou s tatami. Měkkým povrchem, na kterém se dá bez obav skládat a všelijak gymnasticky se vyžít. Trénink vedl Honza Dvořáček, bývalý řecko-římský zápasník. Naprosto perfektní rozcvičení od obyčejných kotoulů až po složité kombinace cviků. Oceňuji je nácvik skládky, super! Dohromady jsme si vevnitř užívali dvě a půl hodiny. Byl čas na oběd.

Po obědě proběhl lehký trénink opět ve Stromovce. Snažili jsme se využít překážek a zahrát si opět touch. Ale podmínky nebyly ideální. Obzvláště pro ty, co neměli kopačky. Celý tým pak vypadal jako po bahenním zápase.

Jako poslední disciplína dne se na seznamu objevil bazén. Plavání se dá velmi dobře využít na uvolnění bolavých svalů, klidně si ještě trošku dát do těla a hlavně využít páry a vířivky a sauny jako regenerace.  Myslím, že odpočinek od míče a změna sportu prospěla.

Neděle se nesla ve znamení běhu a tréninkového zápasu. Běžecký trénink vedl Šimon Novotný, úspěšný sprinter, místního atletického klubu. Kluci si dobře zaběhali, dozvěděli se něco i o dechu a pohybu rukou. Po rozehřátí byli připravení na schody. Trochu makačky před zábavou. Zápas se dá těžko hodnotit. Nebyl nás ideální počet i tak podle mě super, že si někteří sáhli na míč v “akci“. Líbilo se mi nasazení všech zúčastněných, a jak řekl nejmenovaný pozorovatel, začíná to být nebezpečné 😉 .

Soustředění bych za sebe ohodnotila kladně. Tři dny se makalo, tým si užíval, získávaly se nové dovednosti a obnovovaly ty staré. Velké díky patří všem, co se zúčastnili. Petru Klímovi za zajištění hřiště s umělou trávou, Davidu Vondruškovi za azyl pro sportovní nádobíčko, Filipu Tomíčkovi za oběd, Šimonu Novotnému za rady okolo běhání a jeho tréninky, Janu Dvořáčkovi za úpolový trénink, Zděňku Bílskému za pískání na zápase. A vedení za podporu a důvěru.

Píďa

www.nikoladozova.wz.cz