Řekli jsme si: “Budeme hrát rugby.” Tak hrajeme a bavíme se.

Letošní druhá liga žen odstartovala turnajem v Říčanech, kterého se zúčastnilo devět týmů. Bohužel jeden z našich soupeřů, tým ze Zlína, se nedostavil, a tak jsme mohly alespoň kontumačně slavit jednu výhru.

05Na hřišti jsme se sešly v žalostném počtu pěti hráček, což je přesně ten kritický stav, kdy ještě můžeme hrát.

Do prvního zápasu proti Sedlčanům jsme nastoupily za podpory hráčky Aničky z Říčan a Klaudie (omluva, pokud je jméno zkomolené) ze Slovanu Bratislava. Byl to pro nás první oficiální zápas a ještě v neúplném počtu (hráček ČB). Bohužel se nám nepovedlo “položit” a prohrály jsme 22:0. I tak to ale nepovažuji za špatný výsledek; přeci jenom – první hra.

Do druhého zápasu jsme nastupovaly opět doplněné o Aničku z Říčan a tentokráte o Simonu ze Slovanu Bratislava. V tomto zápase se projevil tak trochu i strach a dlouhá pauza mezi prvním a druhým zápasem. Konečné skóre 36:0 bylo ale nejhorším za celý den.

Posledním zápasem byl souboj proti pořádajícím Říčanům. Jejich hru jsme mohly sledovat v průběhu celého dne a věděly jsme, že nás čeká tvrdý zápas. Náš stav i tentokrát doplnily Klaudie a Simona. Hra byla výrazně lepší než při začátku dne. Lépe jsme bránily a povedlo se nám dostat i nebezpečně blízko k pětkovišti říčanských. Také čištění míče už bylo lepší. Konečný stav 21:0 nás utvrdil, že každý zápas je pro nás zkušeností, která nás posouvá dál.

Byly jsme zápas od zápasu lepší a lepší. A co hlavně, nemáme zraněné hráčky, a tak se můžeme těšit na další souboje.

Hráčky: Štěpánka Čunátová (L/P pilíř), Anička Vrublová (mlynář), Adéla Vithová (L/P pilíř, mlýnovka), Nikola Dóžová (útokovka,tříčtvrka), Iva Hajíčková (křídlo)

Nikola Dóžová

2013-09-07_ZENY_turnaj-Ricany

 

HODNOCENÍ TURNAJE II. LIGY WOMEN V ŘÍČANECH OKEM DOMÁCÍHO TRENÉRA

První turnaj na okruhu II. ligy se uskutečnil v Říčanech za nádherného počasí na hřišti nejvyšší kvality. Den před turnajem se odhlásil z turnaje vzhledem k omezenému počtu hráček tým RC ZLÍN, což považuji za velice „ neragbyové“, vzhledem k tomu, že tým RC ČESKÉ BUDĚJOVICE přicestoval také v omezeném počtu a ještě se střevními problémy.

Během sezóny a hlavně v jejím závěru se může komukoliv vzhledem k případným zraněním zúžit kádr, ale nedorazit již na první turnaj je opravdu zarážející.

Rád bych tedy touto cestou apeloval na týmy, které se ocitnou během sezóny v „hráčské tísni“, aby přesto na turnaj dorazily, protože ostatní týmy jsou připraveny jim s tímto problémem vypomoci. My v Říčanech jsme začínali úplně stejně.

První turnaj II. ligy této sezóny byl výjimečný tím, že se počet účastníků rozšířil o 6 nováčků. Na druhou stranu do ligy po dlouhých letech nenastoupil tým RC MARIÁNSKÉ HORY. Jelikož tento tým předváděl velice kvalitní ragby, bude nám všem chybět. Osobně si přeji, aby se vše co nejrychleji zdárně vyřešilo a mohli jsme se s Vámi setkávat (a to nejen na hřišti) už v další sezóně. Držíme palce.

K nováčkům české ligy patří kluby RC ČESKÉ BUDĚJOVICE, RC KRALUPY NAD VLTAVOU, RC PARDUBICE, RC PLZEŇ, RC ZLÍN, 1. RC SLOVAN BRATISLAVA.

RC SEDLČANY – tým ze Sedlčan navázal na výborný výkon ze závěru loňské sezóny a prošel si proměnou “ Z popelky na princeznu“, takže můžeme v tomto roce zapomenout na „ příděly“, které si odvážely Sedlčany v loňském roce. Všechna 4 vyhraná utkání jsou tím jasným důkazem. Dost bude záležet na přítomnosti všech hráček na turnajích, ale i tak je to pro mě jasný adept na postup do TOP 5.

1. RC SLOVAN BRATISLAVA – tým Slovanu je sice nováčkem v české lize, ale ne na ragbyovém poli. Ještě minulou sezónu se účastnil rakouské soutěže, ale jeho cílem je zvýšit herní kvalitu, čehož chce dosáhnout absolvováním zápasů na vyšší úrovni. Tento tým znám osobně, jelikož první turnaj, který jsme jako ŘÍČANY WOMEN  odehrály, byl právě v Bratislavě. Bezesporu má svou kvalitu, kterou však ještě naplno v Říčanech neprojevil. Je to jen otázka “rozkoukání“ a pro mě je to také jasný adept na postup do TOP 5.

RC HAVÍŘOV – tým Havířova skončil v loňské sezóně na 2. místě a i letos je pro mě favoritem celé soutěže. Na tomto turnaji porazil i Slavii Praha, která sestoupila z I. ligy. Nicméně kolísání formy, které jsme u Havířova viděli v minulém roce, může do značné míry ovlivnit finální výsledek. O TOP 5 nepochybuji.

RC MOUNTFIELD ŘÍČANY – náš tým nastoupil bez poloviny hráček základní sestavy, ale hráčky z lavičky je zastoupily na výbornou a mnohé si řekly o místo právě v základní sestavě. Od společného soustředění prošel náš herní projev obrovskou proměnou k lepšímu. Tréninková morálka je na výbornou a navíc jsme se rozmnožili o nové mladé hráčky. Všechna vítězná utkání nejsou pro mě tak důležitá jako fakt, že jsme poprvé v historii měli k dispozici 12 hráček. Jen tak dál! 🙂 Cíl máme jasný TOP 5.

RC SLAVIA PRAHA – tým, který sestoupil loňský rok z nejvyšší ligy, se v utkání s Havířovem přesvědčil, že ani v druhé lize to nebude mít snadné. S horní polovinou tabulky ho čekají velice vyrovnaná utkání. Na druhou stranu je pro něj určitou očistou fakt, že opět začne vítězit (v I. lize se to moc nedařilo). Také zde je jen otázkou času kdy se navrátí ztracené sebevědomí z I. ligy, protože tento tým má zkušeností na rozdávání. Spolu s Havířovem je pro mě Slavia adeptem na postup. TOP 5 by mělo být samozřejmostí.

RC PLZEŇ – tým, který pro mě byl největším překvapením, teda přiznám se, že spíše šokemJ, že se tohle v české kotlině může stát. Měl to být nováček, kterým se bude na prvním turnaji rozkoukávat a získávat zkušenosti. Místo toho do nás říčanských hned v prvním zápase začaly Amazonky (mé osobní pojmenování podle válečného zbarvení na plzeňských tvářích) bušit takovým způsobem, že jsme nevěděli kam dřív skočit. Musím opravdu smeknout, jak nováček dokázal rozlišovat hloubku při útočení a rovinu při bránění, skvělé zakládání a čištění balónu a útočení v pohybu. Nejvíce oceňuji jejich odvahu jít do kontaktu a skládek bez jakýchkoliv zábran, přeci jenom chvíli trvá, než si na to nováčci zvyknou. Když jsem se ještě během turnaje dozvěděl, že jim je kolem 20 let, skýtá tento tým neuvěřitelný potenciál. Osobně je to pro mě typický ČERNÝ KŮŇ soutěže.

RC ČESKÉ BUDĚJOVICE – pro tento tým bylo již vítězstvím to, že vůbec dorazil, jelikož byl zasáhnut střevní virózou a byl tím omezen i počet hráček. Ale právě toto ukazuje ragbyového ducha a zdravý základ v morálce týmu. Myslím, že výsledky pro tyto hráčky nebyly ani tak důležité jako aby se z toho nepos…..:-).

RC KRALUPY NAD VLTAVOU – u tohoto týmu jsem smeknul podruhé, protože jsem se dozvěděl, že jejich věkový průměr je  ?? :-), a osobně jsem si ho nazval jako tým „maminek“. Na to, abyste se po hřišti honily za o 25 let mladšími holkami, potřebujete opravdu ohromné srdce a nemyslím tím, aby stačilo pumpovat. U tohoto týmu také nepovažuji prozatím výsledek za důležitý.

RC PARDUBICE – tento tým si vybral nováčkovskou daň v plném rozsahu a na rozdíl od dvou předchozích na něj nezbyla ani útěcha ve formě kontumační výhry nad nezúčastněným RC Zlín. Tady musím jen dodat, nevzdávat to. Tímhle jsme si museli projít všichni.

RC ZLÍN – co oči nevidí, to srdce nebolí, ale ani nepotěší

Děkuji všem za nádherný turnaj. Chci také poděkovat i rozhodčím Emanuelu Borovianovi, Jirkovi Liversovi a Lukáši Oczadlýmu, kteří řídili všechna utkání s velkým přehledem.

Tak za týden na Slovanu Bratislava!

Pepa Bláha, trenér WOMEN RCM ŘÍČANY