Už jen hodiny zbývají do vypuknutí rugbyového svátku

Dnes začíná Mistrovství světa v patnáctkovém rugby (rugby union) mužů. Turnaj se hraje od roku 1987 vždy po 4 letech a dlouhé čekání je nyní u konce. Následujících 6 týdnů bude celý svět upírat zrak k Japonsku, které je tentokrát jeho pořadatelem.

Poslední šampionát, v Anglii v roce 2015, vyhrál Nový Zéland, a stal se tak jedinou zemí, která má na svém kontě 3 zlaté medaile z této akce. V Asii se koná vůbec poprvé a hostitelská Země vycházejícího slunce má velké ambice. Úroveň japonského rugby jde stále nahoru a v současné době mu patří 10. místo ve světovém žebříčku. Ten ovládá po letech kralování Nového Zélandu Irsko, ale v jeho čele se před nedávnem objevil také Wales. Všechny tyto státy spolu s Anglií a zeměmi z jižní polokoule – Austrálií a Jihoafrickou republikou, jsou favority na vítězství. Můžeme se ovšem dočkat překvapení a Pohár Webba Ellise, pojmenovaný podle legendárního zakladatele rugby, připadne některému z dalších týmů, jichž je ve 4 skupinách celkem 20.

Světový mistrovství v rugby je podle odhadů třetí nejsledovanější sportovní akcí na Zemi, (po MS ve fotbale Olympijských hrách) a celková sledovanost zápasů dosahuje téměř 4 miliard diváků. I Vy můžete být jedním z nich. Česká televize odvysílá rekordních 37 ze 48 zápasů, z toho 35 živě. V přestávkách nabídne vysvětlení pravidel rugby, ale i dvouminutové medailonky představující jednotlivé české kluby. Mezi nimi nebude chybět ani ten náš!

Česká republika ani Československo se na Mistrovství světa nikdy neobjevily a letošek nebude výjimkou. Přesto můžete fandit i naší reprezentaci. Již zítra totiž odehraje na stadionu RC Tatra Smíchov mezinárodní utkání s Maďarskem v rámci soutěže Rugby Europe Conference 1 North a je v něm jasným favoritem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.