O našem klubu

Rugby Club České Budějovice je sportovní klub věnující se olympijskému rugby o sedmi i o patnácti hráčích v mládežnických, ženských i mužských kategoriích. Rugby je pro nás nejen sportovní aktivita, ale celý soubor rugbyových hodnot, mezi které patří čest, nadšení, soudržnost, kázeň a úcta. To jsou základy, na kterých stavíme práci nejen s mládeží, ale ve všech kategoriích.

Rugby Club České Budějovice navazuje na oddíl rugby, který vznikl v roce 1976 při TJ Meteor a v soutěžích působil do roku 1986, kdy byla jeho činnost ukončena.


TJ Meteor

Nová kapitola rugby se v Českých Budějovicích začala psát v roce 2011, kdy vznikl oddíl rugby při TJ Vltava. Již na podzim roku 2012 jsme vstoupili do ligových soutěží a zároveň vznikl také oddíl ženského rugby.

Finanční problémy TJ Vltava vedly v roce 2014 k odprodeji a přeměně fotbalového hřiště na školní, a to pro nás znamenalo organizační problémy s hledáním sportoviště pro tréninky a zápasy. Ve stejném roce začala činnost oddílu mládeže, a to v kategorii U8 a U10. Nejistá situace v TJ Vltava, nutnost flexibility ve sjednávání pronájmů hřišť a možnost žádání o veřejnou podporu nás v roce 2015 donutila k vytvoření samostatného subjektu Rugby Club České
Budějovice, z. s.


U14 tým

Členská základna klubu postupně roste a to hlavně v mládežnických kategorií. Věnujeme se dětem od šesti let, vznikají týmy a hrajeme soutěže mládeže všech věkových kategorií. Nadšení a dovednosti z rugby jsme v roce 2020 předávali již 64 dětem a mládeži do 18 let. Řada našich mladých hráčů kvůli studiu na vysoké škole potom pokračuje v rugby v jiných městech, hlavně v Praze.

I přes mladost našeho klubu zanechali výraznou stopu i naše hráčky a hráči v reprezentačních akcích. V roce 2013 se náš hráč Jakub Strejček účastnil Mistrovství Evropy ve Francii a o rok později Mistrovství Evropy v Brně. Naše hráčky Šárka Sýkorová, sestry Natálie a Lucie Kubešová v období 2015-2017 pravidelně reprezentovali v “sedmičkovém” rugby v kategorii U16 a později U18.

V současné době naši mladí hráči František Kouřil a Vojtěch Augustýn se pravidelně účastní širšího výběru reprezentace České republiky do 20 let. Naši hráči Robert Trefný a Václav Calta, kteří hostují v pražském týmu RC Říčany, jsou také součástí české reprezentace. Od podzimu 2017 hostuje v týmu RC Říčany také naše hráčka Michale (Švecová) Kovářová, která je v reprezentaci rugby 7’s a 15’s už skoro jako doma. Naposledy v červenci 2021 se podílela na historickém úspěchu ženského 7’s rugby, kdy se ženské reprezentaci podařilo postoupit v Mistrovství Evropy ze skupiny Trophy do nejvyšší evropské soutěže Championship.


únor 2020 - V. Augustýn a F. Kouřil na soustředění reprezentace U20