Výtah z pravidel 15’s rugby

Hrají dva týmy, každý o 15 hráčích. Hraje se 2 x 40 minut (polohrubého času) na hřišti o velikosti fotbalového, na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H (háčko). Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště, kde je nutné míč pro získání bodů položit na zem (tzv. pětka/položení). Je také možné míč kopnout skrze tyče háčka (do horní poloviny), a to buď přímo za hry (drop), nebo po úspěšném položení pětky, nebo z trestného kopu. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu/do strany, nikoliv však dopředu, jinak dochází k předhozu a tudíž porušení pravidel. Míč se smí také kopat, ovšem hráč stojící před kopajícím spoluhráčem nesmí hrát, protože je v ofsajdu (dochází tedy k tzv. dobíhání kopů hráči stojícími za kopajícím spoluhráčem).

V případě, že míč je držen protivníkem, hráč smí protihráče atakovat složením protihráče na zem a tím zastavit jeho posun k brankovišti. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen, jinak je to nebezpečná hra (faul). Není povoleno protihráče kopat nebo podkopávat a ani ho zvednout a pustit na zem hlavou dolů.

Zápas ovládá rozhodčí, který má k disposici dva asistenty na postranních čarách. Při mezinárodních a jiných důležitých utkáních bývá k disposici i videorozhodčí, kterého může rozhodčí poprosit o přezkoumání situace na hřišti týkající se položení pětky.

V ragby se udělují červené karty za velmi hrubé prohřešky především proti bezpečnosti hry a za násilí/hrubost a znamenají vyloučení hráče po zbytek zápasu – tým tak hraje v oslabení. Žlutá karta se uděluje za hrubé prohřešky proti pravidlům a za “profesionální” a opakované fauly. Hráč jde na 10 minut čistého času na trestnou lavici a tým tak hraje v oslabení. Místo druhé žluté karty se stejnému hráči uděluje červená.

Bodování

Pětka (Položení) – 5 bodů
Pokud hráč položí míč do soupeřova brankoviště, je dosaženo pětky.

Trestná pětka – 5 bodů
Pokud by hráč pravděpodobně dosáhl pětky, kdyby se mužstvo soupeře nedopustilo hry proti pravidlům, je přiznána trestná pětka.

Branka po pětce – 2 body
Pokud hráč položí pětku, má jeho mužstvo právo pokusit se bodovat kopem na branku. To platí také po přiznání trestné pětky.

Branka z trestného kopu – 3 body
Hráč dosáhne branky kopem na branku z trestného kopu.

Branka kopem z odrazu (dropgoal) – 3 body
Hráč dosáhne branky kopnutím míče z hrací plochy po jeho odrazu od země; trefit se musí nad břevno a mezi brankové tyče soupeřovy branky.